صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 11:00 به مدت 165 دقیقه

روایت گذری در تهران در این برنامه به معرفی شخصیت و چگونگی ترور شهید سید علی اندرزگو و نامگذاری بلوار 35 متری در منطقه یک تهران به نام این شهید بزرگوار می پردازد ،بشنوید.

سید علی اندرزگو (١٣١٨-١٣٥٧) از مبارزان مسلح مخالف حکومت پهلوی در خلال سال‌های 1342–1357 و عضو هیئت‌های موتلفه اسلامی بود که با گروه‌های مختلفی ارتباط داشت. وی از پرکارترین فعالان ضدرژیم شناخته می‌شود.
پس از پیوستن وی به شاخهٔ نظامی جمعیت هیئتهای مؤتلفه اسلامی، این گروه تصمیم گرفت تا نخست وزیر وقت، حسنعلی منصور را ترور کند. اندرزگو وظیفهٔ کند کردن اتومبیل حامل نخست وزیر را بر عهده گرفت و پس از آنکه محمد بخارایی، از اعضای هیئت‌های موتلفه اسلامی، گلوله‌ای به گلوی نخست وزیر شلیک کرد، او نیز گلولهٔ دیگری به او زد و از مهلکه گریخت. در پی این اقدام، ساواک به جستجوی وی و دیگر عاملان پرداخت. اما نتوانست اندرزگو را بیابد.
در 2 شهریور 1357 زمانی که اندرزگو راهی خانه یکی از دوستان‌اش بود، از سوی مأموران ساواک(سازمان اطلاعت و امنیت کشور) که از قبل آن منطقه را تحت نظر داشتند، مورد اصابت گلوله قرار گرفت.آرامگاه وی در قطعه 39، ردیف 72، شماره 55 بهشت زهرا است.

کاری از گروه اخلاق و زندگی شهروندی


ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.


#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این