صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

تهران تو، در ادامه‌ی بحث شرایط و ویژگی‌های نمایندگان مجلس از نگاه مخاطبان و رساندن پیام مردم در ارتباط با مطالباتی که از نماینده‌های شهرشان دارند، در آخرین برنامه از هفته‌ی جاری به بحث مطالبات فرهنگی مردم از نمایندگان شهرشان پرداخت.

در مقدمه‌ی این برنامه‌ی رادیویی، امیرحسین راسخ، مجری بیست و سوم بهمن تهرانِ تو، بخش فرهنگ را در کشور، حوزه‌ای مظلوم خواند که همیشه در شرایط سخت اقتصادی کشور از بودجه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده کاسته شده و به بخش‌های دیگر اختصاص داده می‌شود. حذف بودجه‌های دولت برای سینما، موسیقی، برنامه‌های دانشگاه‌ها، مدارس و سایر مسائل فرهنگی از این موارد بوده و امیدواریم در این دوره از مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس بیشتر دغدغه‌ی فرهنگی داشته و تمهدیداتی را بیندیشند تا بی‌مهری‌های فرهنگی در بدنه‌ی جامعه کاسته شود.

یکی از تهرانی‌ها در تماسی تلفنی با تهران تو گفت: یکی از مشکلات من در حوزه‌ی انتخابات آن است که وقت کافی برای شناختن نامزدها به ما داده نشده و نمی‌دانم چطور امکان دارد در طول یک هفته بتوانم آنقدر روی آنان شناسایی پیدا کنم تا بفهمم کدام نامزد می‌تواند روی مسایل مهم فرهنگی و کدام نامزدها می‌توانند روی مسایل اقتصادی تمرکز کنند.

وی اظهار داشت: همه‌ی شهروندان در مورد افرادی که قرار است تبلیغات را آغاز کنند، اطلاعات پایینی دارند و برای انتخاب نماینده‌ی مورد نظرشان از سوی افراد ذیصلاح نیازمند راهنمایی شدن هستند. برای داشتن جامعه‌ای سالم نباید با نگاهی سطحی به انتخابات بنگریم. نباید تنها به شنیدن چند شعار که امکان عوام‌فریبی آن هم بالا است نام کسی را داخل صندوق رای بیندازیم که شایسته‌‌ی نمایندگی مردم را ندارد. تجربیات به ما آموخته است که برای انتخابات درست، هدایت مردم از سوی افرادی که در مسند کار قرار دارند ضروری است. در غیر این‌صورت مردم هرگز به مطالبات خود از نماینده‌هایشان دست نخواهند یافت.

خانمی از تهران هم در تماسی تلفنی گفت: از کاندیداها خواهش میکنم شعار ندهند. به حرف‌ها و قول‌هایی که در زمان تبلیغات انتخاباتی به گروه‌های مردمی می‌دهند وفادار باشند و فقط از مردم برای رسیدن به مجلس استفاده نکنند.

از دیگر شهروندان تهرانی به مجری تهران تو گفت: لازمه‌ی مطالبات فرهنگی از یک نماینده آن است که بدانیم آن شخص، فردی فرهنگی و فرهنگ‌شناس است و حداقل در یک حوزه‌ی فرهنگی تخصص دارد. باید مطمئن باشیم خودش کار فرهنگی کرده است و با موانع آن آشناست و می‌داند برای فعالیت بهتر فرهنگی په چیزهایی لازم است.
وی افزود: به طور مثال در کشور ما آموزش و پرورش با مشکلات بسیاری روبروست. هر روز یک کار جدید در این بخش مهم فرهنگی باید صورت گیرد تا بتوان موفق عمل کرد.
مخاطب رادیو تهران در مورد شعارهای عملی نشده از سوی نمایندگان گفت: فکر نمی‌کنم در این مورد تقصیر از نماینده باشد. مقصر عمل نکردن به وعده‌های انتخاباتی، افراد یا گروه‌هایی هستند که او را برای نامزدشدن اصلح شناخته و بعد از آنکه به وعده‌هایی که به مردم می‌دهند عمل نمی‌کنند از سوی آنها استیضاح نشده و او را موظف به پاسخگویی در مورد بدقولی‌هایشان با مردم نمی‌کنند.

از دیگر مخاطبان گفت: ما در مملکتی زندگی می‌کنیم که مردم به فرهنگشان علی‌رغم چیزی که می‌گویند ارزش زیادی قائل نیستند. نماینده‌ها هم از دل همین مردم برآمده‌اند و نمی‌دانند باید به غنی‌سازی کدام عرصه‌ی فرهنگی بپردازند و فکر می‌کنم دغدغه‌ی فرهنگی در نمایندگان مجلس به چشم نمی‌خورد.
وی افزود: در کشور ما سرانه‌ی مطالعه پایین است و اگر مجلس برای فرهنگی ارزش زیادی قائل نیست ربطی به نماینده‌هایش ندارد. هر وقت مردم در مورد بالا بردن فرهنگ خود تلاش کردند آن‌گاه متوجه می‌‌شوند که برای انتخاب نماینده‌ی خود هم چه مسائلی را باید مدنظر قرار دهند.
این مخاطب تهران یکی از دلایل اینکه مردم کتاب نمی‌خوانند را قیمت کتاب عنوان کرد و گفت: اگر به بحث افتتاح کتابخانه‌های عمومی در شهر بیشتر پرداخته شود شاید این معضل عدم مطالعه کمی برطرف شود. خواهش می‌کنم مسئولان به این موضوع اهمیت دهند. مثلا درمحله‌های تهران چندین مسجد وجود دارد اما کتابخانه‌های سطح شهر بسیار محدودند. امیدواریم این مشکلات فرهنگی هر چه سریعتر مورد بررسی مسئولان اجرایی قرار بگیرد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • هزار و 661 شعبه اخذ رای برای استان تهران در نظر گرفته شده است

  • کاش نمایندگان هم استیضاح شوند

  • دموکراسی واقعی تنها با بالا رفتن سطح آگاهی مردم محقق می‌شود

  • در انتخابات مجلس به لیست احزاب توجهی نمی‌کنیم

  • چشم بسته رای ندهیم

  • نمایندگان تمام شهرها در حوزه‌ی فرهنگی کم کاری کردند

  • سینمای ایران قهرمان‌سازی نمی‌کند

  • ورود به مجلس چقدر شیرین است که برایش نیم‌میلیارد خرج می‌کنید؟

  • فساد اقتصادی در کشور نهادینه شده است

  • مخاطب تهران تو: به نماینده‌ای که دو خودروساز ایرانی را محکوم کند رای می‌دهم